هشت سال از تاریخ ایران اسلامی، متعلق به دوران دفاع‌مقدس است. دورانی که تجاوز دشمن به خاک ایران، با همت و رشادت بهترین فرزندان این آب و خاک ناکام ماند. هشت سالی که بعد از سرنگونی رژیم شاه، بار سنگینی را بر مردم ایران تحمیل کرد. بازپس‌گيري خاک ایران اسلامی توسط مردان و زنان سلحشور نشان داد ایرانیان سرافراز، قادرند از فکر و اندیشه‌ي خود دفاع کنند.
موزه‌ي دفاع‌مقدس به عنوان میراث سلحشوری و دلاوری می‌تواند ارزش‌های فرهنگی، اسلامی و اخلاقی ما را به فرزندانمان معرفی کند. موزه‌ی دفاع‌مقدس در نظر دارد طراحي نشانه‌ي خود را بين هنرمندان و طراحان گرافيک به مسابقه بگذارد. اين مسابقه با هم‌کاري معاونت امور فرهنگي و اجتماعی شهرداري تهران و خانه‌ي هنرمندان ايران برگزار خواهد شد. به‌این وسیله از طراحان گرافيك علاقه‌مند دعوت می‌کنیم آثار خود را با توجه به مشخصات عمومي و فني زير براي شرکت در مسابقه ارسال کنند.
مشخصات عمومي
1. نشانه‌ي موزه باید بر اصولِ اساسيِ سادگي، زيبايي و گويايي استوار باشد.
2. از پرداختن به کلیشه‌های رایج پرهیز شود.
3. پويا باشد. به‌این معنا که با گذر زمان هم‌چنان نمايان‌گر اهداف متعالی موزه‌ی دفاع‌مقدس باشد.
4. موزه‌ي دفاع‌مقدس را به عنوان نمادي از استقامت و پايداري ملت ايران معرفي کند.
5. برگرفته از فرهنگ ايراني، اسلامی باشد و با ماهيت هشت سال دفاع سرافرازانه‌ی مردم ايران و مأموريت‌هاي موزه تناسب داشته باشد.
6. عنوان دقیق زیرنویس نشانه‌ این است «موزه‌ی دفاع‌مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت».
مشخصات فنی
1. در قطعِ A4 و با فرمت JPEG يا TIFF و با کیفیت 300 dpi ارسال شود.
2. قابليت اجرای 2 و 3 بعدی داشته باشد. هم‌چنين به صورت تك‌رنگ، دورنگ و چهاررنگ قابل استفاده باشد. علاقه‌مندان مي‌توانند طرح‌هاي زيباي خود را به يكي از دو صورت پستی و اینترنتی ارسال کنند. روش‌های ارسال در ادامه توضیح داده شده است.
توضيحات
1. در صورت پذيرفته شدن، بايستي يک نسخه از طرح به صورت سند لايه‌باز ارسال شود.
2. برای كسب اطلاعات بيش‌تر با شماره‌ی 84158309 – 021 تماس بگیرید.
3. در صورت لزوم، توضيحات لازم برای تبيين مفاهيم به كار رفته در نشانه‌ی پيشنهادي به پيوستِ اصل نشانه ارسال شود.
4. هر طراح مجاز است حداكثر سه طرح پيشنهاد کند.
5. مهلت ارسال آثار تا 10 آبان ماه 1389 خواهد بود.
6. طرح‌هاي ارسالي به طراحان عودت داده نخواهند شد.
7. ضروری است هم‌راه آثار، مشخصات هنرمند (شامل نام و نام‌خانوادگی، سال و محل تولد، تحصیلات، آدرس پستی و الکترونیکی، شماره‌ی تلفن و هم‌چنین خلاصه‌ای از سوابق علمی، هنری، پژوهشی و یک عکس) نیز به آدرس دبیرخانه‌ ارسال شود.
شیوه‌های ارسال آثار
1. از علاقه‌مندان تقاضا داریم فایل آثار خود را هم‌راه با اطلاعات شخصي تا تاريخ10 آبان ماه 1389 به آدرس پست‌الکترونیکی hdm@tehran.ir ارسال کنند.
2. از علاقه مندان به ارسال آثار به شیوه‌ی پستی تقاضا داریم CD حاوی آثار را هم‌راه با اطلاعات شخصي خود به آدرس دبیرخانه‌ي مسابقه ارسال کنند.
داوري مسابقه
نه نفر از اساتيد نام‌دار گرافيک ايران به‌صورت غیرحضوری داوري مسابقه را عهده‌دار خواهند بود.
جوایز
1. نفر اول 50.000.000 ريال هم‌راه با لوح تقدير
2. نفر دوم 30.000.000 ريال هم‌راه با لوح تقدير
3. نفر سوم 20.000.000 ريال هم‌راه با لوح تقدير
4. به پنج نفر برگزيده‌ي ديگر (نفرات چهارم تا هشتم) هر کدام يک سکه‌ي تمام بهار آزادي و لوح‌تقدير اهدا خواهد شد. به شرکت‌کنندگاني که آثارشان براي نمایش‌گاه برگزيده شود، گواهی شرکت اعطا می‌شود. کتاب مسابقه به هنرمندانی که آثارشان چاپ می‌شود، اهدا خواهد شد. دبیرخانه‌ي مسابقه مجاز خواهد بود از تصاویر ارسالی، در تبلیغات فرهنگی مسابقه و موزه استفاده کند. طراحان علاقه‌مند برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی فضا و معماری موزه می‌توانند به نشانی اینترنتی آن مراجعه کنند.
نشاني دبيرخانه
بزرگ‌راه شهید حقانی، جنب پارک آیت الله طالقانی، خیابان سرو، موزه‌ی دفاع‌مقدس،
تلفن: 84158309 – 021، نمابر: 84158317 – 021
نشاني اينترنتي: hdm.tehran.ir
پست الکترونیک: hdm@tehran.ir